Çanakkale İl Koordinatörlüğü

KOOPERATİFLERE YÖNELİK “MAKİNE PARKLARI” İÇİN TKDK HİBELERİÇanakkale ile birlikte 8 ilde düzenlenen ve Çanakkale’deki kooperatifler ve üretici birliklerinin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibe desteklemelerinden daha fazla yararlanabilmesi amacıyla, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile birlikte, Çanakkale TKDK İl Koordinatörlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 09 - 11 Ekim 2018 tarihleri arasında “IPARD Sektörel Tanıtım Toplantısı Organizasyonu” kapsamında “Makine Parkları”  desteklemeleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Programın ilk gününde TKDK İl Koordinatörlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen hazırlık toplantısında, program içeriği ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Ardından TKDK’dan hibe desteği alan Merkez/Erenköy’deki Bata Tarım ve Gıda Ürünleri A. Ş.’ye ait zeytinyağı paketleme tesisi ile Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Atiye Laçin’e ait tatlı üretim tesisine işletme ziyareti gerçekleştirildi.

Programın ikinci günü Akol Otel’de yapılan toplantı, TKDK tarafından kullandırılan IPARD fonları ile ülkeye kazandırılan yatırımları tanıtan kısa film ile başladı. Açılış konuşması TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender tarafından yapıldı. İskender konuşmasında, Çanakkale’de kooperatif sayısının fazla olmasına rağmen TKDK hibelerinden yararlanan kooperatif sayısının yeterince olmadığını belirtti ve bu desteklemelerden daha fazla yararlanılabilmesi için İl Koordinatörlüğü olarak yatırımcılara her türlü desteğin verileceğini vurguladı. Ardından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ve Yönetim Otoritesi Program Değerlendirme Koordinatörü Figen Ercan konuşmalarını yaptılar. Program TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından yapılan “Makine Parkları, Zanaatkarlık ve Katma Değerli ürünler ile Su Ürünleri Yetiştiriciliği” destekleri sunumu ile devam etti. Toplantının sonunda ise katılan kooperatif temsilcilerinin soruları cevaplandırıldı. Bilgilendirme toplantısının ardından TKDK’dan alınan hibe desteği ile hayata geçen Eceabat’taki Doyuranlar Ata Otel ziyaret edildi.

Kooperatif ve üretici birliklerine yönelik yapılan organizasyonun son ayağı Biga İlçesi’nde Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşti. TKDK İl Koordinatörü Hasan İskender’in konuşmasının ardından Değerlendirme Koordinatörü Figen Ercan ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vasfi Karaca konuşmalarını yaptılar. Çok sayıda kooperatif başkanının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yine TKDK uzmanları tarafından “Makine Parkları, Zanaatkarlık ve Katma Değerli ürünler ile Su Ürünleri Yetiştiriciliği” sunumu gerçekleştirildi. Program, kooperatif başkan ve temsilcilerinin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

Cimer