Çanakkale İl Koordinatörlüğü

Biga Şartlarında İdeal Hayvan Barınakları Projesi Konferansı


Çanakkale’nin Biga ilçesinde bölgenin hayvancılığının gelişmesine katkıda bulunmak, Biga etinin tanınırlığını arttırmak ve üreticileri teşvik etmek amacı ile ‘Biga 5. Sığır Güzellik Yarışması’ yapıldı.
 
Yarışma Biga Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Biga Süt Üreticileri Birliği, Çanakkale Holstein Irkı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Çanakkale Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği ve Tarım Kooperatifleri Birliği iş birliğiyle düzenlendi. Dereceye girenlere altın ve yem hediye edildi.
 
Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışmasının ardından, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda; “Biga Şartlarında İdeal Hayvan Barınakları Projesi” hakkında konferans düzenlendi. Konferansa Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga İlçesi Tarım ve Orman Müdürü Vasfi Karaca, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Programları Bölümü Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Konferansta ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünal Kızıl ve Doç. Dr. Songül Şentürklü büyükbaş çiftliklerin nasıl tasarlanması gerektiğini örnek modeller üzerinde ayrıntılı şekilde aktardı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanları ise “İmar Barışı” ile ilgili bilgilendirmede bulundular. Programda TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, TKDK tarafından sağlanan IPARD desteklemeleri ve özellikle büyükbaş hayvan çiftliklerinin kurulumuna yönelik desteklerle ilgili katılımcılara bilgi verdi. Konferans sunumların ardından soru cevap ile sona erdi.
Cimer