Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü

IPARD-II Bilgilendirme Paneli Düzenlendi


İl Koordinatörlüğümüz 17 Mayıs 2017 tarihinde Parion Hotel’de IPARD-II Programı Bilgilendirme Paneli gerçekleştirdi. Panele İl Müdürünü temsilen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet SEZER, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube ve İlçe Müdürleri, Ziraat Odası Başkanları, sektör paydaşlarından temsilciler, IPARD-II 1.Çağrı Dönemi’nde sözleşme imzalamaya hak kazanan proje sahipleri, danışmanlar, potansiyel faydalanıcılar ve basın mensupları katıldı.

Panelde bir sunum gerçekleştiren İl Koordinatör Vekilimiz Sayın Cem AKŞİT, IPARD-I Programı kapsamında sağlanan hibe destekleri ve IPARD-II Programı 1.Çağrı Dönemi verilerini katılımcılara aktarırken; bu hafta içerisinde 10.kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun, kurulduğu günden bugüne kırsal alanların kalkınmasına ciddi katkılar yaptığını ödenen hibe destekleri ve yatırımların sağladığı istihdam rakamları ile açıkladı.

IPARD-I döneminde TKDK Çanakkale İl Koordinatörlüğü’nün sözleşme imzaladığı 228 proje ile 87.4 milyon TL’lik yatırımın Çanakkale’de hayata geçmesini sağladığını belirten Sayın AKŞİT, bu kapsamda 36.8 milyon TL hibenin yatırımcılara aktarıldığını söyledi.

IPARD-II Programı 1.Çağrı Dönemi kapsamında Çanakkale ilinde önümüzdeki hafta imzalanacak 9 sözleşme ile 6.5 milyon TL’lik yatırımın bölgeye kazandırılacağına değinilirken, bu yatırımlar için faydalanıcılara yaklaşık 3.4 milyon TL’lik hibe ödemesi yapılacağını açıklandı. Bundan sonraki süreçte de IPARD-II Programı desteklerinden yararlanmanın önemi ve kurumlar arası işbirliğinin faydaları istişare edildi.

Programın devamında IPARD-II 1.Çağrı Dönemi’nde sözleşme imzalamaya hak kazanan faydalanıcılara bilgilendirme yapıldı ve taslak sözleşmelerinin teslimi gerçekleştirildi.

Sözleşme imzalamaya hak kazanan 1 adet meyve-sebze soğuk hava deposu, 1 adet süt işleme tesisi, 1 adet güneş enerjisi üretim tesisi, 1 adet zeytinyağı üretim tesisi, 1 adet konaklama tesisi, 1 adet makine-ekipman parkı kurulumu, 1 adet arıcılık ve 2 adet tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği projesinin hibe sözleşmelerinin imzalanması akabinde yatırım süreçleri başlayacak.











BİMER